Op safari in je tuin
Ze zijn klein, talrijk en oh zo belangrijk: de bodemdieren in je tuin, park of schoolplein. Zoek naar spinnen, kevers en wormen en breng de natuur in de Nederlandse bodem in kaart.
Wat ga je doen?
Tijdens de Bodemdierendagen 2025 van 27 september t/m 6 oktober trekken we massaal op safari om te ontdekken welke kriebelbeestjes er onder onze voeten leven. Van pissebedden en regenwormen tot duizendpoten: elk dier vertelt iets over hoe gezond de bodem is.Heb je geen tuin? Ga naar een park of natuurgebied. Of blijf waar je bent en ga op je terras, balkon of op het schoolplein op zoek naar leven. Op de website van Bodemdierendag vind je tips welke dieren je kan zoeken en hoe je ze herkent. Via een online formulier geef je je waarnemingen door. Een leuke activiteit voor jong en oud en een cruciale bijdrage aan wetenschap!
Waarom doe je mee?
De biodiversiteit gaat achteruit, ook in Nederland. Met de gegevens van de Bodemdierendagen krijgen onderzoekers een beter beeld van hoe het bodemleven ervoor staat. Hoe heeft bijvoorbeeld de hete zomer het leven onder de grond beïnvloed? Als deelnemer krijg je toegang tot de resultaten van andere waarnemers én van eerdere edities. Op de website vind je bovendien een compleet lessenpakket voor scholen. Je kan ook strijden om de titel ‘Bodemdierenstad van het Jaar’ in de nieuwe Stedenbattle.
Wie kan meedoen?
Iedereen! Of je nu een grote tuin hebt, een bescheiden balkon of met een klas op ontdekking gaat, iedereen kan bijdragen.
Wie organiseert het?
De Bodemdierendagen is een project van het Nederlands Instituut voor Ecologie (NIOO). Deze instelling doet fundamenteel en strategisch onderzoek naar ecologie en bestaat uit meer dan 300 studenten en onderzoekers. Gerard Korthals is de organisator van het project. Hij voert onderzoek uit in het gebied van de terresteriële ecologie. Zijn expertise zijn parasitaire nematoden (rondwormen) die op planten leven.